Disleksi ve Farkındalık

Faydalı Bilgiler

Disleksi ve Farkındalık

07/11/2019 20386 defa okundu

Disleksi ve Farkındalık

DİSLEKSİ VE FARKINDALIK

Özgül öğrenme güçlüğü okuma (disleksi), yazma (disgrafi), matematiksel öğrenme (diskalkuli) gibi alanların biri ya da birden fazlasında yetersizliğe yol açan bir bozukluktur. Gaziantep Rehabilitasyon Merkezleri nde bu durum tedavi edilebilir. Disleksi görülen bireylerde herhangi bir nörolojik, fiziksel ya da duyusal bir bozukluk yoktur ve zeka düzeyleri normal ya da normalin üzerindedir. Gaziantep Rehabilitasyon Merkezleri nde uygulanacak testler ve gözlemler sonucu Özgül Öğrenme güçlüğü hakkında bilgi verilir.

Yapılan araştırmalar, öğrenme güçlüğüne neden olan sebepler konusunda kesin sonuçlar vermemektedir. Düşük doğum ağırlığı, doğum öncesi ve doğum sonrası görülebilen sorunlar, dikkat eksikliği, alerjiler, görsel işitsel algısal ve benzeri sorunların özel öğrenme güçlüğü ile bağlantılı olabileceği düşünülmektedir. Bunlar her çocukta farklı durumlarda ortaya çıkabileceği gibi her çocuk için farklı nedenlerden bahsedilebilir.

Özgül öğrenme güçlüğü; Okumada güçlük (Disleksi), matematiksel becerilerde güçlük (Diskalkuli), yazılı anlatımda güçlük (Disgrafi) ve başka türlü adlandırılamayan öğrenme bozuklukları olarak dört grupta incelenir.

Yönergeleri takip edememe, ardışık hareketlerde zorlanma, sıralama sınıflama becerilerinde zorlanma, takım sporlarına uyum sağlayamama, basit matematiksel işlemleri yapamama, kavramları karıştırma, öğrendiğini çabuk unutma, sayıların sıralarını karıştırma, nesneleri takip ederek sayamama, okunan hikayenin başını sonunu karıştırma, dikkatini toplamada zorlanma gibi sorunlar görülebilir. Görülen sorunlara ek olarak okul derslerinde başarısızlık, okula alışamama ve reddetme, davranış problemleri, hiperaktivite, anksiyete, depresyon gibi diğer sorunlar eşlik edebilir. Çocuğun karakterine göre bu sorunlar değişkenlik gösterebilir.

Öğrenme güçlüğünden şüphelenildiği durumlarda, vakit kaybetmeden ilgili Rehabilitasyon Merkezleri ne uzmana danışmak gerekir. Erken müdahale, bireylerde oluşabilecek sorunları önler. Özgül öğrenme güçlüğü bu alanda çalışan Gaziantep Rehabilitasyon Merkezleri uzmanlardan oluşan özel bir yaklaşım gerektirir. Sadece öğretmenden yardım beklemek yeterli değildir. Tıbbi ve psikolojik testler yapılmalı, gerekli eğitim ve destek sağlanmalıdır.

Özgül öğrenme güçlüğünün tedavisinde ilaç kullanılmaz, tedavi  Rehabilitasyon Merkezleri nde yoğun eğitimlerle gerçekleşir. Tanı konulduktan sonra değerlendirmenin akabinde oluşturulan özel eğitim programıyla birlikte psikolojik danışmanlık ve rehberlik hizmeti ile birlikte yürütülen eğitsel terapi yaklaşımı ile öğrenme gerçekleşebilmektedir. Gaziantep Birleşim Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezimizde öğrenme güçlüğü yaşan bireylere yönelik eğitimler verilmektedir.

 

Son Yazılar

Arama