Gelişim Geriliği

Gelişim Geriliği

Gelişim Geriliği

Gelişim Geriliği

 

 

 

GELİŞİM GERİLİĞİ

 

   Gelişim geriliği doğum öncesi, doğum sırası ve doğum sonrası meydana gelen gelişim basamaklarında oluşan problemlerdir. Gelişim geriliği günümüzde çocuklarda çok sık görülen durumlardandır. Gelişimin ilk zamanlarında çocuğun sosyal, duyusal, bilişsel, dil gelişimleri ve fiziksel gelişimleri çok kritik bir öneme sahiptir. Bu basamaklardaki geçiş çok önemlidir. Örneğin çocuk ''bababa'' diye bıngıldamazsa  diğer konuşma basamağını geçemez, ayakta duramazsa yürüme becerisi kazanamaz. Bunun gibi ön koşul becerileri sağlanmadığı takdirde gelişim geriliğinden bahsedebiliriz.

 

 Gelişim geriliğinin olabildiğince erken fark edilmesi bu çocuklar için büyük önem arz etmektedir. Erken tanı ve müdahale hizmetlerinden yararlanılması çok önemlidir.

 

   Gelişim geriliğinin en büyük habercisi konuşma gecikmesi ve anne ve babanın çocuğunu akranları ile karşılaştırmasıdır. Gelişim geriliği görülen çocuklar kendine özgü bir dil kullanıyordur. Fiziksel gelişim alanında yürüme, koşma ve tutma gibi motor becerilerde gerilik vardır.

 

Sosyal-duygusal gelişim alanında çocuk akranlarıyla nasıl iletişim kuracağını bilemez, akranları ile problem yasar ve kendini akranlarına karşı koruyamaz. Bilişsel gelişim geriliğinde ise çocuğun kavramları tanıyamaması problem çözme becerilerinin gelişmemesi durumları görülür.

 

     Gelişim geriliği olan çocuklarda erken teşhis ve tanı çok önemlidir. Bu durumda çocuğun bireysel destekli eğitim alması şarttır.

  Gelişim geriliği anne baba desteği ve yoğun bir eğitim programı ile çocuk gelişim basamaklarını teker teker atlayarak yaşıtlarına ulaşır.

 

 

Çocuğunuzun bu konuda eğitime ihtiyacı olduğunu düşünüyorsanız size yardımcı olabiliriz.

 

Tel:+90 342 322 07 17

 

Cep Telefonu : +90 532 485 37 81

 

Whatsapp : +90 532 485 37 81

 

Arama

Hizmetlerimiz