Down Sendromu

Down Sendromu

Down Sendromu

Down Sendromu

Down Sendromu Nedir ?

   Down sendromu bir hastalık değil, genetik bir farklılıktır. Genetik farklılığın sebebi bir insanda bulunan 46 kromozom sayısının Down Sendromlu bireylerde 47 olmasıdır.  21.kromozomun yanlış bölünme sonucunda oluşmuştur.

   Down Sendromuna, en önemli nedeni anne adayının yaşının 35 üzeri olmasıdır. Fakat son yıllarda yapılan araştırmalar sonucunda genç anne adaylarında da Down sendromu çocuk sahibi olma oranı artmıştır.

   Down sendromu bireylerde hafif orta ve ağır zihinsel, fiziksel yetersizliklere neden olmaktadır. Down Sendromlu bireyler tipik yüz şekilleri ile birbirine benzerler. Doğumlarından itibaren yumuşak kas yapılarına sahiptir. Gelişim Basamakları açısından akranlarını geriden takip ederler. Down sendromu doğuştan meydana geldiği için erken tanı ve müdahaleyle bireylerin yaşam kaliteleri arttırılabilir. Bu nedenle yoğun eğitim ve fizik tedavi almaları gerekmektedir. Eğitimler sonucunda kendi gereksinimlerini karşılayabilir kendi ayakları üzerinde durabilirler. Resim ve Müzik gibi ilgi alanları olabilmektedir.

 

Çocuğunuzun bu konuda eğitime ihtiyacı olduğunu düşünüyorsanız size yardımcı olabiliriz.

 

Tel:+90 342 322 07 17

 

Cep Telefonu : +90 532 485 37 81

 

Whatsapp : +90 532 485 37 81

 

Arama

Hizmetlerimiz