Birleşim Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi Eğitim İçin Yoluna Devam Ediyor

Haberler

Birleşim Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi Eğitim İçin Yoluna Devam Ediyor

23/01/2016

Birleşim Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi Eğitim İçin Yoluna Devam Ediyor

Birleşim Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi 2006 yılında kurulmuş bölgenin en iyi eğitim kadrolarından birini oluşturmuş bir eğitim kurumu.
Birleşim Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi 2006 yılında kurulmuş bölgenin en iyi eğitim kadrolarından birini oluşturmuş bir eğitim kurumu. Bünyesindeki uzman öğretmenler ve kurucusu Mustafa Eryoldaş’ın çalışmaları sayesinde birçok engelli çocuk topluma yararlı bireyler olmak için ilk adımı atıyor. 
Rehberlik ve psikolojik danışmanlık mezunu ve aynı zamanda hipnoterapi uzmanı olduğunu belirten Birleşim Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Eryoldaş; Gaziantep Ticaret Odası’nda eğitim grubundan meclis üyesi, eğitim komitesinde görev alıyor. Aynı zamanda eğitim komisyonu başkanlığını yapıyor. İpek Yolu Kalkınma Ajansında sağlık komisyonu üyesi, Kent Konseyinde engellilere yönelik bir grupta görev alan  Eryoldaş; şu an tam kapasite ile çalıştıklarını ve  Anadolu Üniversitesi’nden iki Doçentin danışmanlığında yola devam ettiklerini dile getirdi. Doçentlerimiz hem eğitimlerdeki gelişmeleri gözlemliyor hem de öğretmenlerimizi eğitiyorlar. Otistik çocuklara yönelik programımız var, 0-6 yaş grubuna yönelik çalışmalarımız var. Otistik bireyler bizim uzmanlık alanımız. Öğrencilerimizin yarısına yakını otistik bireylerden oluşuyor diye konuştu.
 Öncelikle gelen çocuğu ekibimizle inceliyoruz. Bu ekibin içinde okul öncesi eğitim uzmanı, fizyoterapist, zihinsel engelliler ana branş uzmanı, psikolojik danışman gibi alanında uzman insanlar yer alıyor diyen Mustafa Eryoldaş; bu ekip öncelikle çocuğun testlerini yapıyor. Son derece kapsamlı olan bu testlerden çıkan sonuçlara göre çocuğun hangi alanlarda geri planda kaldığını tespit ederek bu alanlarda gerekli düzeyde gerekli eğitimlere başlanır. Örneğin çocuğun psikomotor bölümünde sorun varsa fizyoterapistimiz devreye giriyor şeklinde açıklamada bulundu.
 Öğrencilerle birebir ilgilenildiğini, bir öğrenciye bir öğretmen düştüğünü dile getiren Mustafa Eryoldaş; kadromuzun çoğu özel eğitim uzmanlarından oluşuyor. Verdiğimiz eğitimleri kameraya çekiyoruz. Böylece kısa ve orta vadede gelişmeleri çok net görebiliyoruz. Öğrencilerimiz 8 saatlik sürekli eğitimden ücretsiz yararlanıyorlar. Gerekli raporlar alındıktan sonra serviste dâhil olmak üzere bütün hizmetleri devler karşılıyor. Daha çok programlara yönelik çalışıyoruz. Otistik bireyler için lovaas yöntemi, pecs yöntemi, küçük adımlar programı gibi yöntemler kullanıyoruz  dedi.
KAMERA KAYITLARI YARDIMCI OLUYOR
Bizim uyguladığımız yöntemler çok profesyonel ve uzman kişiler tarafından yapılıyor ancak olayın birde çocuğun ailesi boyutu var şeklinde düşüncelerini ifade eden Birleşim Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Eryoldaş;  bu açıdan yaptığımız eğitimleri kameraya çekmemizin hayati önemi var. Çünkü bu süreç zor bir süreç ve aileler çocuklarında 3 ay öncesini veya 6 ay öncesini, bu süreçte oluşan gelişmeyi kamera kayıtlarına bakınca çok daha net algılıyor. Ailenin bu süreci onlara azim ve istikrar sağlıyor. Şüphesiz bu durum çocuğu gelişimi ve değişimi açısından çok önemli çünkü çocuklar yakınlarının desteğini çok önemsiyor ve bu sayede gelişim gösterebiliyorlar diye konuştu.
Gaziantep’te son 5 yılda engelli insanlar için inanılmaz gelişmeler yaşandığını belirten Eryoldaş;  bunun nedenlerinden biri bizim gibi bu işi severek gönülden yapan, toplumsal desteğe ihtiyacı olan bu insanlar için bir şeyler yapmaya çalışan, toplumsal bilinci gelişmiş eğitmenlerin TV programlarına katılarak, dergilere gazetelere makaleler vererek hatta bakanlık düzeyinde yazışmalar yaparak bu insanların sesini duyurmaya çalışmasıdır. 
ERKEN MUDAHALE ÖNEMLİ
Artık Gaziantep’in bir otistik engellilere yönelik devlet okulu  var OÇEM(Otistik Çocuklar Eğitim Merkezi). Bunun yanı sıra sivil toplum kuruluşları çok ciddi çalışmalar yapıyor. Bizde bu çalışmaların içinde yer almamız gerek diye düşündük ve rehabilitasyon merkezleri olarak GÜNDER(Güney Doğu Özel Eğitim Kurumları Derneği) derneğini kurduk. Şu an bu derneğimizin genel sekreterliğini yapıyorum. Bu alandaki sıkıntıları yerinde görüp çözüm bulmaya çalışıyoruz. Bu alanda Gaziantep’te bir kalite oluşturduk. Şu an İskoçya’dan gelen Türk asıllı bir öğrencimiz bile var. Çevre illerden birçok öğrencimiz var dedi.
Bu tarzda gelişimsel geriliği olan çocuklarda    en önemli şey erken müdahaledir diyen Birleşim Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Eryoldaş; ne kadar erken eğitime başlanırsa o kadar iyi sonuçlar elde ederiz. 2 ile 4 yaş arası bize getirilen çocuklarda ciddi gelişmeler elde edilebilir. 4 ile 6 yaş arası çocuklarda yine güzel bir değişim görülür fakat 6 yaşın üstü çocuklarda gelişim biraz daha yavaş olacaktır. Bu yüzden erken eğitim çok önemli. Veliler çocuklarını iyi gözlemlesin. Anlam veremedikleri durumlarda mutlaka uzmanlara başvursunlar.