OÇİDEP

OÇİDEP

OÇİDEP

OÇİDEP

OÇİDEP bir erken ve yoğun davranışsal eğitim programıdır. Bu program ayrıntılı yazılı kaynakları yarım yüz yıllık uygulama deneyimiyle bilimsel dayanağı en fazla olan programlardan biridir.

Deneysel araştırmalar Erken ve yoğun eğitim programlarının (EYDE) otizmli çocukların gelişimlerinde diğer uygulamalara kıyasla çok daha etkili olduğunu göstermiştir.

Haftada 30-40 saat EYDE eğitimi alan otizmli çocukların zihinsel gelişimlerinde, dil gelişimlerinde ve uyumsal becerilerinde ilerlemeler olduğu belirlenmiştir. EYDE programlarının genellikle her çocuğun kendi evinde yürütülmektedir. Ancak özel eğitim merkezleri, normal okul, vb. uygulamaları mevcuttur.

Programın belli başlı özellikleri şunlardır.

  •         Erkenlik
  •         Yoğunluk
  •         Davranışsallık
  •          Kesintisizlik
  •          Bire bir eğitim

 

Hedef kitlesi 0-8 yaş arasındaki Otizm Spektrum Bozukluğu tanılı çocuklardır. Ziginsel Engeli ağır ve oyun becerisi eksik diğer çocuklarda kullanılabilmektedir. Eğitime 4 yaştan önce başlanılması amaçlanır. En az 2 yıl süreyle bire bir ve haftalık olarak 20-40 saat eğitim hedeflenir. Eğitimin kesintiye uğramaması büyük önem taşır.

Otizmli çocuklara yönelik diğer eğitim programlarına kıyasla daha etkili olmasının en önemli nedenlerinden biri eğitimin kapsamlı olmasıdır.

Otizme özgü ve kapsamlı bir müfredat çerçevesinde UDA ’ya dayalı Ayrık denemelerle öğretim ağırlıklı bir eğitim yürütülür.

Başlıca Davranışsal öğeler arasında ayrımlı pekiştirme, güdü sel işlemler, ipucu süreçleri, fırsat öğretimi ve gömülü öğretim yer alır.

 

Bu konu hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak isterseniz  size yardımcı olabiliriz.

 

Tel:+90 342 322 07 17

 

Cep Telefonu : +90 532 485 37 81

 

Whatsapp : +90 532 485 37 81


 

Arama

Hizmetlerimiz