Teacch - Pep - R

Teacch - Pep - R

Teacch - Pep - R

TEACCH

 

Eric Schopler tarafından ABD’nde geliştirilmiş olan ve yapılandırılmış öğretim olarak da bilinen bir yöntemdir.

Programda otizmli çocuğun becerileri ilgi alanları ve gereksinimleri temel alınır. Bu yöntemde çocuğun çevreye uyması değil, çevrenin çocuğa uyması amaçlanır. Dolayısıyla fiziksel oram özel olarak yapılandırılır. Etkinlikler duruma göre düzeltilir. Takip edilmesi kolay görseller düzenlenir. Yapılandırılmış çalışma alanları kullanılır.

Çocuklar kendilerine ait çalışma köşelerinde görsel planlarını takip ederek belli becerileri yerine getirir. Böylelikle başkalarına bağımlılıkları en aza indirmeye çalışılır.

 

PEP-R

 

Eric Schopler ve arkadaşları tarafından ABD’de geliştirilen ve 30’dan fazla ülkede kullanılan TEACCH programının çocukluk dönemi ölçeği olan PEP (1972)in 1979 da revize edilen formu olan PEP-R Otizm Spektrum Bozukluğu grubunda yer alan 0-12 yaş arası çocukları gelişimsel ve davranışsal alanda değerlendiren, bireysel eğitim programı (BEP) hazırlanmasına olanak veren bir değerlendirme aracıdır.

PEP-R ile çocuğun yedi gelişim alanında (taklit, algı, ince motor, kaba motor, el-göz koordinasyonu, bilişsel ve sözel alanlardaki) hâlihazırdaki düzeyi, yeterlilikleri ve yetersizlikleri belirlenmektedir. Bunun yanı sıra, her gelişim alanında gelişmekte olan beceriler belirlenerek BEP gelişimsel alan programı hazırlanmaktadır.

Davranışsal alanda ise çocuğun, otistik davranış özelliklerinin yoğunluğu dil, ilişki ve duygulanım, oyun ve materyallere ilgi, duyusal tepkiler olmak üzere dört alt alanda otistik davranış özelliklerinin yoğunluğu değerlendirilmektedir. Bu değerlendirme sonucunda BEP davranışsal alan hedefleri belirlenmektedir.

 

Bu konu hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak isterseniz  size yardımcı olabiliriz.

 

Tel:+90 342 322 07 17

 

Cep Telefonu : +90 532 485 37 81

 

Whatsapp : +90 532 485 37 81

Arama

Hizmetlerimiz