ABA

ABA

ABA

 

ABA (Uygulamalı Davranış Analizi)

 

ABA 70-80 yıllık bir geçmişe sahip olan ve ilk kez 1913 yılında John Watson’ın başlattığı bir yaklaşım olarak son 20-30 yıl içerisinde Amerika’da Otizmli çocuklarda gündeme gelerek Dünyada yayılmıştır.

 

Türkiye’de uygulamalı davranış analizi olarak geçmektedir. ABA ya da UDA Otizmli çocukların yetersiz kaldığı becerileri kazanmada ortaya çıkan davranış sorunları ile başa çıkmayı amaçlar.

 

Davranış öncesi ve sonrasında var olan durumların davranışı etkilendiğinden yola çıkan bir yaklaşımdır.

 

Geliştirdiği davranış ilkeleri ile Davranış analizi prensiplerini temel alarak öğretme teknikleri ve öğretim müfredatı geliştirmiş, her davranışın teker teker öğretildiği ve davranışları alt davranışlara bölüp birleştirerek Otizmli çocukların anlayacağı hale getirdiği bir uygulama haline gelmiştir.

 

Erken dönemde başlayan bu eğitim programı ile Otizmli çocukların yaşıtları ile birlikte eğitime devam etmelerini amaçlayan ABA yöntemi istenmeyen davranışları azaltmayı, hedeflenen davranışları arttırmayı sağlayan ve davranış sıklığı, süresi ve şiddetini olumlu yönde geliştiren bir programdır. Sorunlu davranışlarla başa çıkmada son derece iyi sonuçların alındığı bir terapi olup Amerika’da haftada 20-40 saatlik eğitimler sonucu Otizmli çocukların davranış olarak akranlarını yakaladığı görülmüştür.

 

Bu konu hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak isterseniz  size yardımcı olabiliriz.

 

Tel:+90 342 322 07 17

 

Cep Telefonu : +90 532 485 37 81

 

Whatsapp : +90 532 485 37 81

Arama

Hizmetlerimiz